آبتنی كردن فنچ چگونه است؟

آبتنی کردن فنچ چگونه است؟ ...

آبتنی کردن فنچ چگونه است؟

آبتنی کردن فنچ:

آبتنی موجب سلامتی و شادابی پرندگان می شود. فنچ ها نیز همانند سایر گونه های پرندگان علاقه ی زیادی به آبتنی دارند. از این رو باید شرایط مناسب برای آبتنی آن ها در فصل گرما مهیا کرد. پرنده در شرایط آب و هوایی معتدل، هفته ای دو بار به حمام کردن نیاز دارد و در هوای گرم تابستان باید روزی یکبار حمام کند.از جمله فواید حمام کردن، تمیز کردن پر و بال پرنده از گرد و غبار و سایر آلودگی ها و درخشان و براق شدن آن ها می باشد. ضمنا حمام کردن باعث می شود زیر بال پرنده که ممکن است به دلایلی کثیف شده باشد، تمیز گردد. همچنین حمام کردن، رطوبت پرها را تامین می کند و این امر برای مقابله با گرمای شدید تابستان ضروری و لازم است. پرنده لا حمام کردن در حقیقت دمای بدن خود را تنظیم نموده و حرارت زاید بدن را دفع می کند و یکی از نشانه های نیاز پرنده به حمام کردن این است پرنده بر اثر حمام کردن بیش از حد محیط و همچنین بالا رفتن دمای بدن، دهان خود را باز نگه می دارد که با مشاهده ی این کار باید شرایط مناسب حمام کردن را برای پرنده فراهم کرد.

  • در طبیعت برخی از فنچ ها برای حمام کردن به سراغ برگ ها و علف های خیس رفته و بدن خود را به آن ها می مالند و برخی دیگر نیز در باغچه ها به دنبال حوضچه های کوچک آب گشته و سپس سینه و قسمتی از بالا تنه ی خود را در آن خیس می کنند.
  • در قفس برای حمام کردن پرنده باید از ظروف کوچک مناسب استفاده کرد که کف آن به گونه ای باشد که پای پرنده لیز نخورد و میزان آب در آ« به حدی باشد که پرنده در آن غرق نشود و چه بسا دیده شده است که به علت استفاده از ظروف عمیق، پرنده غرق شده است.
  • پرنده معمولا دوست دارد که سر خود را وارد ظرف نماید و سر و گردن خود را خیس کند. قابل به ذکر است که به محض گذاشتن ظرف مخصوص حمام در برابر او، پرنده شروع به آبتنی خواهد کرد.

مناسب ترین وقت برای حمام کردن، روز های گرم و آفتابی است و بهترین ساعت روز، اواسط روز است و هرچه به ظهر نزدیک تر شود، برای حمام کردن مناسب است. بدترین وقت برای حمام کردن، غروب و شب ها است؛ زیرا که در این حالت پرنده فرصت کافی برای خشک کردن پر و بال خود نخواهد داشت و ممکن است با پر و بال خیس بخوابد.

در هنگام حمام کردن ممکن است شاهد لرزش عضلات سینه ی پرنده باشیم که این امر باعث نگرانی نخواهد بود. زیرا که این امری طبیعی بوده و به علت  انبساط و انقباض عضلات سینه روی می دهد.
پس از حمام کردن باید پرنده را باید به مدت کوتاهی در برابر اشعه ی آفتاب نگه داشت تا پر و بالش کاملا خشک شود. در طبیعت، پرنده هیچوقت پر و بال خود را کاملا خیس نمی کند. زیرا که این کار باعث می شود تا نتواند به خوبی پرواز کند و در تیجه در معرض حمله ی حیوانات درنده قرار گیرد. به همین علت در هنگام حمام کردن، در قفس نیز پرنده دوست ندارد که پر و بال خود را کاملا خیس کند.

مهرداد سربیشه

به قلم

آقای مهرداد سربیشه عاشق هنر و طراحی است. او هنر را با نقش و نگار فنچ های زینتی تلفیق داده است. ایشان چندین سال است که در حوزه فنچ های خانگی تحقیق و پژوهش و در پرورش آن ها نیز دستی بر آتش دارد. پردونه محتوای نوشته شده با قلم استاد سربیشه را برای شما منتشر کرده است و بدیهی است مهر تایید یا رد از سوی پردونه بر این محتوا زده نمی شود.

مشاهده صفحه ایشاناگر از پردونه راضی بودید، در خبرنامه ی ما ثبت نام کنید تا از سرویس ها و اتفاقات جالب پردونه به سرعت مطلع شوید! ما برای کاربران خود طرح های ویژه ای داریم. پس به جمع ما بپیوندید.ثابت کنید که ربات نیستید، بعد دکمه ارسال را بزنید...

صفر نظر برای “آبتنی کردن فنچ چگونه است؟” پیدا شد ...