آموزش رام کردن مرغ عشق

آموزش رام کردن مرغ عشق ...

آموزش رام کردن مرغ عشق

– تربیت و رام کردن مرغ عشق نیاز به صبر و حوصله ی زیادی دارد و با تربیت اصولی میتوان این پرنده ی دوست داشتنی رو چنان دست آموز کرد که جای او فقط روی شونه های شما باشد.

– برای رام کردن مرغ عشق باید دو نکته ی مهم را در نظر بگیرید:

۱) پرنده ی موردنظر حتما بایستی جوجه باشد چراکه هرچه سن او بیشتر باشد رام کردن او به همان اندازه سخت تر خواهد شد و زمان و تمرین بیشتری می طلبد.

۲) هرگز اقدام به رام کردن مرغ عشق زمانی که بصورت جفت یا گروی هستن نکنید. چرا که نسبت به تمرین شما کاملا بی تفاوت بوده و درعوض ترجیح میدهند با همنوعان خود سرگرم شوند.

سن مناسب رام کردن
– اولین قدم انتخاب یک جوجه از بین جوجه های داخل لانه است. جوجه ای را بایستی انتخاب کنید که سنی حدود ۲۸ الی ۳۳ روز داشته باشد و از بقیه ی جوجه ها جسورتر باشد. با کمی دقت و حوصله می توانید جوجه ی مناسب را از بقیه تشخیص دهید. می توان از دو هفتگی جوجه ها، روزانه چند دقیقه جوجه ها را از لانه بیرون آورد و کمی با جوجه ها تمرین داشت تا هم مناسب ترین جوجه را انتخاب کرد و هم جوجه شناخت بهتری نسبت به شما پیدا کند.

– دومین قدم کوتاه کردن پرها پرنده است تا از پرواز های سریع او در حین تمرین جلوگیری شود اما نباید کوتاه کرن پرها در پرواز او بطور کامل اثر بگذارد بلکه باید به صورتی باشد که مرغ عشق از خارج از دسترس قرار گرفتن شما عاجز شود.
روش صحیح کوتاه کردن پرها در اینجا بصورت کامل توضیح داده شده است.

– البته بهتر است مشکل پرواز جوجه را به جای کوتاه کردن پرها با یکی دوهفته تمرین بیشتر حل نمود.

آموزش روی انگشت امدن و استپ آپ و استپ داون
– بعد از انتخاب مرغ عشق موردنظر و احیانا کوتاه کردن پرها بایستی تمرین ها را شروع کرد. هرچقدر تمرین ها دیرتر شروع شود به همان اندازه مرغ عشق تربیت ناپذیر تر می شود.

– برای اولین تمرین بهتر است تمرین روی انگشت امدن را با مرغ عشق شروع کرد. بدین صورت که انگشت اشاره ی خود را جلوی سینه ی پرنده قرار داده و با فشار آرام انگشت به سمت سینه او را تشویق به نشستن روی انگشت خود کنید و هر بار که مرغ عشق بر روی انگشت شما نشست او را تشویق کرده و خوراکی کوچکی به عنوان پاداش به او بدهید.

– پاداش یا جایزه باید از بین خوراکی هایی باشد که پرنده ی کوچک شما بیش از بقیه دوست دارد و مقدار آن نیز باید به اندازه ای باشد که خیلی سریع توسط پرنده خورده شود.

– بعد از اینکه مرغ عشق بر روی انگشت شما نشست ، انگشت های خو را بصورت پلکان روبروی مرغ عشق قرار دهید تا از این بالا رود و همزمان کلمه ی “بیا بالا” یا هرکمله ای که همین مضون را بدهد تکرار کنید تا پرنده شرطی شود و بعد از آن با گفتن کلمه، پرنده دستور شما را اجرا کند.

– نکته ی بسیار مهم: هرگز، هرگز در تمرینات خود عجله نداشته و تمرینات را با صبوری و نهایت مهربانی انجام دهید . هرچقدر در تمرینات کم حوصله و عجول باشید به همان اندازه از هدف خود دورتر می شوید. پس اگه اعصاب ندارید مرغ عشق بیچاره رو بی جهت اذیت نکنید.

– بعد از اینکه مرغ عشق کوچک شما تمرین روی انگشت امدن رو کامل یاد گرفت میتوان ترفند و شیرین کاری های بعدی را آموزش داد که من پیشنهاد میکنم ترفند “استپ آپ و استپ داون” و “بوسیدن” رو که از همه آسون تر هست رو شروع کنید.

دوستان این مقاله ها و اموزش هارو رو اکثر طوطی ها میشه پیاده کرد و فقط مختص مرغ عشق نیست.

 

رحیم داداشپور

به قلم

آقای رحیم داداشپور علاقه زیادی به پرورش پرندگان زینتی و اصلاح نژاد آن ها مخصوصا مرغ عشق دارد. او با اینکه مشغله های زیادی دارد اما برای خود و مشتریانش سالن تکثیر مرغ عشق ایجاد کرده است. تخصص ایشان بیشتر در مورد مرغ عشق های انگلیسی است. پردونه یک دانشنامه است، بنابراین محتوای این نوشته از سوی پردونه تایید یا رد نمی شود.

مشاهده صفحه ایشاناگر از پردونه راضی بودید، در خبرنامه ی ما ثبت نام کنید تا از سرویس ها و اتفاقات جالب پردونه به سرعت مطلع شوید! ما برای کاربران خود طرح های ویژه ای داریم. پس به جمع ما بپیوندید.ثابت کنید که ربات نیستید، بعد دکمه ارسال را بزنید...

صفر نظر برای “آموزش رام کردن مرغ عشق” پیدا شد ...