آموزش سخنگویی به طوطی کاکادو و طوطی کاسکو و طوطی سانان دیگر

آموزش سخنگویی به طوطی کاکادو و طوطی کاسکو و طوطی سانان دیگر ...

آموزش سخنگویی به طوطی کاکادو و طوطی کاسکو و طوطی سانان دیگر

آموزش سخنگویی به طوطی سانان:

آموزش سخنگویی به طوطی سانان پیشینه ای در حدود ۳۰۰۰ سال دارد. ولی با این وجود هنوز هم کار دشواری به نظر می رسد. این کار ظرافت های خاصی دارد و روش های مختلفی نیز برای آن ابداع شده است.

۱- روش آینه یکی از قدیمی ترین و موثرترین روشها است. در این روش در انتهای قفس یک آینه می گذاشتند و روی قفس را با یک پارچه می پوشاندند تا طوطی فقط بتواند تصویر خودش را در آینه ببیند. سپس صاحب طوطی کنار قفس می نشست و کلمات را تکرار می کرد. طوطی هم به گمان اینکه تصویر در آینه طوطی دیگریست که دارد با او صحبت می کند، پس از چندین بار تکرار کلمات را یاد می گرفت و تکرار می کرد.

۲- روش دیگری که امروزه بیشتر کاربرد دارد اینگونه است که شیئی را که می خواهید طوطیتان آن را یاد بگیرد در دست بگیرید. بطوری که طوطی کاملا آن را ببیند. سپس نام آن را به وضوح ادا کنید. کلمه را در یک جمله بکار ببرید. مثلا بگویید دوست داری؟ بعد سیب را نشان او بدهید و بگویید سیب. اجازه بدهید طوطی بفهمد در مورد چه چیزی صحبت می کنید. بهتر است کار آموزش را در ساعاتی از شبانه روز که طوطی شاد و پر انرژی است انجام دهید و در ضمن سعی کنید کلمات را اشتباه به طوطی یاد ندهید.

بعضی از طوطی ها مثل کاکادو ها هر حرفی را که بشنوند بعد از مدتی یاد می گیرند و تکرار می کنند و نیاز چندانی به آموزش ندارند. کاسکو هم خیلی زود کلمات جدید را می آموزد. اما طوطی های کوچک تر مثل طوطی سبز هندی، نیاز به آموزش و تکرار بیشتر دارند.

حنجره طوطی ها فرکانس های خاصی را پوشش می دهد و در زبان فارسی صداهای(خ، ب، گ، ش، او، ای، ی)را به خوبی می توانند تلفظ کنند. بنابراین بهتر است از کلماتی که با ترکیب این حروف ساخته می شوند شروع کنید. مانند: برو، بیا و بعد کلماتی مانند: سلام، بای بای را به او بیاموزید.

توجه به چند نکته در فرایند آموزش سخنگویی به طوطی سانان لازم است. اول اینکه پاداش دادن باعث می شود طوطی سریع تر بیاموزد و علاقه بیشتری نشان دهد. نکته دیگر اینکه بهتر است در هر مرتبه فقط یک کلمه را به او یاد دهید و تا پایان روز روی همان کلمه تمرکز کنید تا کاملا به طوطی تفهیم شود.

هرچه طوطی شما کلمات و جملات بیشتری آموخته باشد، سرگرم کننده تر و جذاب تر خواهد بود و ضمنا اگر به هر دلیلی قصد فروشش را داشته باشید، قیمت بالاتری خواهد داشت.

داوود ابوطالبی

به قلم

آقای ابوطالبی بسیار به طوطی سانان علاقه دارد. ایشان بیش از ۱۴ سال است که در این حوزه به پرورش و فروش مشغول است. به تازگی برای علاقه مندان به مرغ عشق و طوطی کوتوله نمایشگاهی در اصفهان برپا کرده است. با درخواست علاقه مندان، محتوای ایشان در این جا منتشر شده است و بدیهی است که از سوی پردونه، درستی یا نادرستی پست ها تایید یا رد نمی شود.

مشاهده صفحه ایشاناگر از پردونه راضی بودید، در خبرنامه ی ما ثبت نام کنید تا از سرویس ها و اتفاقات جالب پردونه به سرعت مطلع شوید! ما برای کاربران خود طرح های ویژه ای داریم. پس به جمع ما بپیوندید.ثابت کنید که ربات نیستید، بعد دکمه ارسال را بزنید...