دلایل مرگ نطفه(جنین در داخل تخم)

دلایل مرگ نطفه(جنین در داخل تخم) ...

دلایل مرگ نطفه(جنین در داخل تخم)

دلایل زیر می توانند زمینه ای باشند برای مرگ نطفه/جنین در داخل تخم:

رطوبت پایین هوا

بنظر من یکی از دلایل مهم، میزان کم رطوبت هوا در فضای تخم گذاری است. میزان رطوبت هوا در فضای محیط تخم گذاری بسیار اهمیت دارد. این میزان نباید پایین تر از ۵۰% باشد. هوایی که بیش از حد خشک باشد باعث انقباض لایه درونی تخم ها که پیرامون جنین است خواهد شد و باعث میشود تا جنین بعدا موفق به خروج از تخم نشود.

رطوبت زیاد هوا

میزان بالای رطوبت موجود در هوا (بالای ۷۵%) نیز می تواند باعث مرگ جنین طوطی درون تخم شود. در اثر رطوبت بالا، قسمت هوای درون تخم نمی تواند تکمیل شود و در حقیقت باعث “غرق شدن” جنین خواهد شد.

جنین بوسیله باکتری ها دچار عفونت شده

این امکان وجود دارد که باکتری ها از طریق دستان انسان به تخمهای طوطی منتقل شوند. تحقیقات نشان داده تخمهایی که جنین درون آنها در مراحل ابتدایی(قبل از روز هفتم یا هشتم) مرده اند، عامل اکثر آنها باکتری هایی بوده اند که از طریق منافذ پوسته تخم وارد شده اند. پس سعی کنید به تخم ها دست نزنید تا یکی از این عوامل کم شود.

مرگ جنین بعلت پایین رفتن دما

ممکن است پیش آید که طوطی ماده به هر علتی احساس راحتی نکند و زمانهای زیادی لانه را ترک کند و باعث سرد شدن دمای تخمها شود. شاید طوطی نر زیاد مزاحم او شده یا غذای کافی برای او نیاورده است.

کمبود مواد ضروری نطفه

ممکن است که نطفه در اثر کمبود موادی ضروری نتواند بطور کامل پیشرفت کند. بعضی مواقع نطفه چند ساعت پس از اینکه تخم به دمای لازم رسید می میرد. در این موارد نمی توان متوجه شد که تخم ها بی نطفه بوده اند یا نطفه آنها در مراحل ابتدایی مرده است. اگر جنین بعد از چند روز درون تخم بمیرد آنگاه با جلوی نور گرفتن تخم میتوان متوجه یک قسمت خاکستری شناور درون تخم شد. جوجه هایی که با شکستن تخم، با بدن کامل شده ی آنها مواجه می شوید دچار کمبودی بوده اند. با باز کردن اینجور تخمها معمولا می بینید که جوجه به غیر از خوردن زرده تخم کاملا تکامل یافته بوده است. همانطور که گفته شد این حالت همیشه نشانگره یک کمبود می باشد. مخصوصا در ساعات آخر، قبل از بیرون آمدن از تخم، جوجه باید کارهای بسیار ضروری انجام دهد. او باید باقیمانده زرده تخم را بخورد، باید کاملا درون تخم بچرخد و پرده و پوسته تخم را بشکند. این کارها برایش سنگین بوده و باعث مرگ او می شود.

مشکل بالا را در طوطی هایی که آمادگی بدنی (برای تخمگذاری) ندارند و با اینحال برای تخمگذاری بکار گرفته می شوند، زیادتر مشاهده می کنیم.

کمبود ویتامین

مشاهده شده که در موارد زیادی کمبود ویتامین های ب کمپلکس می تواند عاملی باشد تا نطفه/جنین درون تخم تلف شوند. اگر غذای طوطی های شما در تمام طول سال حاوی مقادیر کافی ویتامین های ب کمپلکس (مخصوصا B2 ) بوده، نیازی نیست که نگران این موضوع باشید.

کثیف شدن تخمها در اثر مدفوع جوجه ها

در بعضی موارد ممکن است که تخمها بوسیله مدفوع جوجه هایی که زودتر بدنیا آمده اند کثیف شده و باکتری از طریق منافذ تخم بدرون آن نفوذ کند. این مورد بیشتر در مواردی که طوطی تخم های زیادی در یک نوبت میگذارد اتفاق می افتد. معمولا باید اینجور تخمها را بعنوان از دست رفته تلقی کنید. تنها کاری که می توانید امتحان کنید این است که تخمهای کثیف را بوسیله یک دستمال خیس با آب ولرم با احتیاط تمیز کنید.

 

رحیم داداشپور

به قلم

آقای رحیم داداشپور علاقه زیادی به پرورش پرندگان زینتی و اصلاح نژاد آن ها مخصوصا مرغ عشق دارد. او با اینکه مشغله های زیادی دارد اما برای خود و مشتریانش سالن تکثیر مرغ عشق ایجاد کرده است. تخصص ایشان بیشتر در مورد مرغ عشق های انگلیسی است. پردونه یک دانشنامه است، بنابراین محتوای این نوشته از سوی پردونه تایید یا رد نمی شود.

مشاهده صفحه ایشاناگر از پردونه راضی بودید، در خبرنامه ی ما ثبت نام کنید تا از سرویس ها و اتفاقات جالب پردونه به سرعت مطلع شوید! ما برای کاربران خود طرح های ویژه ای داریم. پس به جمع ما بپیوندید.ثابت کنید که ربات نیستید، بعد دکمه ارسال را بزنید...

صفر نظر برای “دلایل مرگ نطفه(جنین در داخل تخم)” پیدا شد ...