راهکار درمان خانگی گیر کردن تخم در بدن پرنده

راهکار درمان خانگی گیر کردن تخم در بدن پرنده ...

راهکار درمان خانگی گیر کردن تخم در بدن پرنده

درمان خانگی، اگر به گیر کردن تخم در بدن پرنده مشکوک شدید:

در زیر تعدادی از اقدامات خانگی ای که برای حل این مشکل پرنده می توان انجام داد آورده شده اند. پرنده ممکن است بدون مداخله ی انسان یا دامپزشک موفق به خارج کردن تخم نباشد بنابراین اگر به دامپزشک دسترسی فوری نداشتید:

  • – پرنده را در یک اتاق گرم، مرطوب و دارای بخار قرار دهید، مانند حمامی که مدتی دوش آب گرم آن باز باشد تا حدی که شیشه های حمام بخار بگیرند. درجه حرارت مورد نیاز: حدود ۳۰ درجه ی سانتی گراد ، رطوبت مورد نیاز: ۶۰%سپس بعد از دقایقی پرنده را با حوله ی مرطوب و گرمی بپوشانید. هوای گرم باعث می شود که مجرای تناسلی پرنده بیشتر گشاد شده و کمک می کند که تخم راحت تر از مجرا خارج شود.
  • – یک ظرف مخصوص حمام با آب گرم می تواند کمک بزرگی به پرنده بکند. قرار دادن نیمه ی پایینی بدن پرنده در ظرف آب گرم باعث شل شدن عضلات او می شود و در این هنگام ممکن است پرنده بتواند تخم را به داخل آب خارج کند. آب نباید به مقداری گرم باشد که دست شما هنگام فرو رفتن در آن احساس سوزش بکند، تا پرنده بتواند به راحتی مدتی در آن قرار بگیرد.
  • – عضلات قسمت تحتانی پرنده را بسیار آرام با روغن زیتون ماساژ دهید. در بسیاری از موارد، اینکار منجر به عبور موفقیت آمیز تخم از مجرا میشود.
    توجه داشته باشید، ممکن است دست زدن به اطراف محلی که تخم در آن قرار دارد باعث شکستن تخم بشود، و اینکار شاید مرگ پرنده را به دنبال داشته باشد. پس خیلی آرام و با دقت ماساژ را انجام دهید و اگرا از خود مطمئن نیستید پس بهتر است اینکار به عهده ی دامپزشک بگذارید.
  • – حتی اگر علت گیر کردن تخم در پرنده، کمبود کلسیم یا هیپوکلسمیا (hypocalcaemia) نباشد نیز توصیه میشود که در این هنگام مقداری کلسیم به صورت مکمل یا بلوک کلسیم به او بدهید. اینکار ممکن است باعث سفت شدن تخم شود و خارج شدن آن را آسانتر کند.
  • – استفاده از روان کننده ها و نرم کننده های شخصی، مانند ژل KY میتواند موثر باشد. مقداری از آنها را به اطراف و داخل (نه خیلی داخل!) مخرج تخم پرنده بمالید.
  • – بعد از عبور موفقیت آمیز تخم: پرنده را همراه با مقداری آب و غذا در یک منطقه ی گرم و ساکت و آرام، و دور از دیگران قرار دهید. تا زمانی که او از شوک خارج شود و شروع به خوردن بکند.
مهرداد سربیشه

به قلم

آقای مهرداد سربیشه عاشق هنر و طراحی است. او هنر را با نقش و نگار فنچ های زینتی تلفیق داده است. ایشان چندین سال است که در حوزه فنچ های خانگی تحقیق و پژوهش و در پرورش آن ها نیز دستی بر آتش دارد. پردونه محتوای نوشته شده با قلم استاد سربیشه را برای شما منتشر کرده است و بدیهی است مهر تایید یا رد از سوی پردونه بر این محتوا زده نمی شود.

مشاهده صفحه ایشاناگر از پردونه راضی بودید، در خبرنامه ی ما ثبت نام کنید تا از سرویس ها و اتفاقات جالب پردونه به سرعت مطلع شوید! ما برای کاربران خود طرح های ویژه ای داریم. پس به جمع ما بپیوندید.ثابت کنید که ربات نیستید، بعد دکمه ارسال را بزنید...