سبزیجات و میوه جات مفید برای پرندگان زینتی(قسمت دوم)

سبزیجات و میوه جات مفید برای پرندگان زینتی(قسمت دوم) ...

سبزیجات و میوه جات مفید برای پرندگان زینتی(قسمت دوم)

سبزیجات و میوه جات مفید برای پرندگان زینتی:
هویج:

استفاده از هویج در جیره غذایی پرندگان زینتی بسیار ضروری است. هویج به علت داشتن کاروتین که یک ماده مفید در رنگ دهی پرهای پرنده زینتی به ویژه قناری است ، وجود آن در جیره غذایی این پرنده ضروری میباشد. استفاده از هویج در یک برنامه غذایی ، مخصوصا در دوران پرریزی(تولک) موجب بهبود ظاهر و رنگ ناخن و پرها در پرنده شود. همچنین موجب سلامتی روده ی بزرگ و پیشگیری از بروز بیماریهای روده بزرگ گردد.
هویج با داشتن ویتامین ب ، تیامین ، ریبوفلاوین ، نیاسین ، ویتامین ث و ویتامین ای یکی از بهترین سبزیجات مفید برای پرندگان زینتی میباشد که میتوان آن را به صورت رنده شده در اختیار پرنده قرار داد.

سیب:

از جمله میوه هایی مفید و ضروری برای پرنده میباشد که باید به صورت برنامه ای منظم و به شکل برش داده  در اختیار پرنده قرار گیرد. سیب در بدن پرنده به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند که در پیشگیری از اختلالات کبدی و گوارشی به خوبی عمل می کند.

لیمو ترش:

یکی از میوه های بسیار مفید جهت پیشگیری و یا بهبود وضعیت جسمانی پرنده بیمار گردد. به این منظور بهتر است روزانه دو قطره از آب لیمو در ظرف آب پرنده چکانده شود. لیمو با داشتن ویتامین ب ، ریبوفلاوین ، کلسیم ، فسفر ، کربوهیدارت و پروتئین بهترین و سالمترین ماده جهت ضد عفونی کردن و از بین بردن باکتریها و عفونت های داخلی بدن پرنده می باشد. استفاده از آب لیمو به منظور تقویت سیستم دفاعی بدن پرنده توصیه میگردد.

  • هویج

در دوران پرریزی (تولک) موجب بهبود ظاهر و رنگ ناخن و پرها در پرنده می شود.

  • اسفناج

نقش بسیار مهمی در سلامتی ، رشد و بهبود رنگ پرهای پرنده زینتی دارد.

  • جلبک دریایی

موجب جبران کمبود مواد معدنی در پرنده شده و همچنین باعث رشد بهتر و استحکام استخوانهای پرنده می گردد

  • چغندر

در رفع اختلالات گوارشی پرنده مفید است

  • کلم

نقش مهمی در رشد عضلات ، تصفیه ی خون و سم زدایی در کبد را داراست

  • ساقه کرفس

استفاده از آن مانع از چاقی و جلوگیری از بیماریهای تنفسی می شود. با توجه داشت که استفاده بیش از حد آن میتواند موجب اسهال در پرنده گردد.

  • لیمو

بهترین و سالمترین ماده جهت ضد عفونی کردن و از بین بردن باکتریها و عفونتهای داخلی بدن پرنده میباشد.

  • تربچه

تشکیل بهتر و سالمتر پر و ناخن ، تقویت اشتهای پرنده مخصوصا در دوران تولک

  • کلم بروکلی و گل کلم

جلوگیری از چاقی و جبران کمبود ویتامین در پرنده

مهرداد سربیشه

به قلم

آقای مهرداد سربیشه عاشق هنر و طراحی است. او هنر را با نقش و نگار فنچ های زینتی تلفیق داده است. ایشان چندین سال است که در حوزه فنچ های خانگی تحقیق و پژوهش و در پرورش آن ها نیز دستی بر آتش دارد. پردونه محتوای نوشته شده با قلم استاد سربیشه را برای شما منتشر کرده است و بدیهی است مهر تایید یا رد از سوی پردونه بر این محتوا زده نمی شود.

مشاهده صفحه ایشاناگر از پردونه راضی بودید، در خبرنامه ی ما ثبت نام کنید تا از سرویس ها و اتفاقات جالب پردونه به سرعت مطلع شوید! ما برای کاربران خود طرح های ویژه ای داریم. پس به جمع ما بپیوندید.ثابت کنید که ربات نیستید، بعد دکمه ارسال را بزنید...