شکسته شدن پاهای جوجه مرغ عشق

شکسته شدن پاهای جوجه مرغ عشق ...

شکسته شدن پاهای جوجه مرغ عشق

بسم الله الرحمن الرحیم

شکسته شدن پاهای جوجه مرغ عشق …

باسلام.

ضمن عرض ادب و احترام به تک تک شما عزیزان پردونه ای ، در خدمت شما هستیم با بررسی یکی از مسائل شایع در پرورش مرغ عشق … بدون هیچ گونه مقدمه ای ، موضوع را مطرح می کنیم ؛ شکسته شدن پاهای جوجه مرغ عشق ! لطفا به تصویر زیر با دقت نگاه کنید :

 

 

شکسته شدن پاهای جوجه مرغ عشق

 

 

به نظر شما چه بلایی بر سر پاهای این جوجه مرغ عشق های معصوم آمده است ؟

پاسخ را خدمتتان خواهیم گفت ؛ متاسفانه صاحب این جوجه مرغ عشق ها ، مقداری بی توجهی کرده و ناخواسته بدون نیت بد و ظالمانه ای ، به جوجه مرغ عشق های خود آسیب رسانیده است.شاید با تعجب از خود بپرسید ، خوب چرا ؟! لطفا به عکس زیر توجه نمایید:

 

شکسته شدن پاهای جوجه مرغ عشق

 

شاید خیلی از شما عزیزان ، هنگام تولد جوجه مرغ عشق های دلبندتان ، فضله های گلوله شده در پاهای آنان را دیده باشید! این گلوله ها مثل تکه سنگی ، انگشتان جوجه ها را می پوشانند؛ و راه رفتن را برای آنان دشوار و همواره با صدا همراه می سازد.این شرایط منجر می شود تا خیلی از دوستان محترم ، دغدغه ای وسواس گونه برای حل این مشکل به سویشان هجوم آورد ! در نهایت به این نتیجه می رسند که باید به هر شکلی که ممکن باشد ، این گلوله ها را از پاهای این جوجه مرغ عشق ها خارج کرده و به خیال خودشان از این زندان رهایشان سازند.

سوال اول : به راستی این گلوله ها چگونه ایجاد شده اند ؟!

سوال دوم : واقعا باید آن ها را خارج یا به حال خود رهایشان کرد؟!

سوال سوم : به راستی چگونه باید این گلوله ها را خارج نمود؟!

سوال چهارم : اشتباه حیاتی و سرنوشت ساز دوستمان ( صاحب جوجه مرغ عشق ها ) چه بود ؟!

 

وجود رطوبت بالا در لانه ی مرغ عشق رفته رفته باعث می شود ، فضله های کف لانه اطراف ناخن ها و انگشتان جوجه ها را فرا بگیرند و به دلیل دمای بالای بدن جوجه مرغ عشق ها و همچنین کوران احتمالی هوا ،  این گلوله ها خشک شده ، و مانند تکه سنگی حرکت جوجه ها را مشکل میسازند. البته این مشکل در اکثر پرندگان همواره دیده می شود.خارج کردن این گلوله ها ضروری نیست! یعنی جوجه مرغ عشق کم کم، با وارد شدن به دوران نوجوانی این گلوله ها را با منقار قدرتمند خود شکسته و خود را رها می سازد.اما خارج کردن این گلوله ها ، خالی از لطف نخواهد بود. اول از همه باید نسبت به پیشگیری این مشکل ، مبادرت نمود. سپس در صورت ناموفق بودن پیشگیری ، نسبت به خارج کردن گلوله ها اقدام شود.

 

برای پیشگیری از این مشکل باید این مسائل را رعایت کرد :

یک : استفاده از لانه ی چوبی استاندارد.

دو : مرطوب نبودن بیش از حد محیط اطرف .

سه : جیره غذایی خشک و درعین حال غنی ( از سبزیجات در دوره تولید مثل کمتر استفاده شود به دلیل وجود فیبر بالا )

چهار : ایجاد سوراخ کوچک در سمت چپ لانه به منظور ساخت نوعی هواکش جهت رفت و آمد باد یا همان کوران هوا .

 

نکته : اگر پیشگیری موثر واقع نشد و مایل بودید خودتان این گلوله ها را خارج نمایید ، باید با دقت و تمرکز، این کار مهم را به نتیجه ای مطلوب ، برسانید.

 

شروع اقدام مطلوب برای خارج سازی گلوله از پای جوجه مرغ عشق :

یک لیوان آب ولرم یا کمی داغ تهیه کنید. جوجه مرغ عشق را با دست راست گرفته و پای او را با دست چپ درون آب لیوان فرو ببرید؛دقت کنید که پرهای قسمت ران وارد آب نشود.فقط و فقط پاهای جوجه مرغ عشق ها باید وارد آب لیوان شود.سپس مدت زمان ۳ الی ۵ دقیقه جوجه را در این وضعیت نگه دارید.بعد از این میزان زمان ، خیلی آرام گلوله ها را ماساژ دهید.دقت نمایید فشار حتی به میزان خیلی کم خطرناک بوده و ممکن است به پاهای نازک این جوجه مرغ عشق صدمه وارد کند.یادآوری میکنم که گلوله ها را فقط و فقط نوازش کنید! خواهید دید که بدون هیچ گونه فشاری ، گلوله ها خارج خواهند شد، به همین راحتی . سپس جوجه را مدتی روی یک پارچه تمیز ، قرار داده تا پاهای او خشک گردد، سپس او را به لانه خویش منتقل نمایید.

 

 

نکته : جوجه هایی که حداقل ۵۰% از پرهایشان رشد کرده بود ، برای این عمل مناسب اند. در غیر این صورت کاری به کار جوجه های کمتر از این سن ، نداشته باشید تا به حد مناسب برسند.

نکته : جوجه ها را یکی یکی از لانه خارج نمایید ، تا مادر متوجه خلوت لانه نشود و مشکل جدید رخ ندهد.

 

واما اشتباه دوستمان کجا بود ؟!

متاسفانه دوست عزیزمان ، هنگام اقدام مطلوب ، به این گلوله ها اندکی فشار وارد کرده بود ؛ این فشار اندک منجر به آسیب دیدن مفصل انتهایی پاها گشته است و جوجه ها را تا ابد از این ناحیه ناتوان ساخت.متاسفانه این جوجه ها دیگر نخواهند توانست روی میله ها بنشینند ، مگر به سختی ! و همواره باید در کف قفس به زندگی خود ادامه دهند.مرجع مرغ عشق پردونه از شما عزیزان تقاضا دارد که همیشه مراقب سلامتی این پرندگان معصوم و زیبا باشید. تا بر اثر بی توجهی احتمالی ، به این مخلوقات آفریدگار توانای جهان هستی  ،صدمه وارد نشود.

 


 

حقوق این مطلب محفوظ است ( پ م ۸۸۴۰۲ )  –  برگرفته شده از کتاب ” نکات تخصصی پیرامون مرغ عشق ” نوشته اختصاصی انجمن پردونه / لطفا هنگام کپی برداری از این مطلب ، منبع را ذکر نمایید ؛ با این عمل به خود و ما و بازدیدکنندگان عزیز احترام خواهید گذاشت.

مرجع مرغ عشق پردونه

 

 

سامان خدادوست

به قلم

سامان خدادوست بسیار مرموز است؛ او در تمام گروه های تلگرام حوزه پرورش و آموزش مرغ عشق حضور داشته است. او که از بچگی عاشق مرغ عشق بوده است، با انتشار دانش و تجربه خود و البته اخبار مسابقات اروپا، پردونه را برای پیشرفت در این حوزه یاری می نماید.

مشاهده صفحه ایشاناگر از پردونه راضی بودید، در خبرنامه ی ما ثبت نام کنید تا از سرویس ها و اتفاقات جالب پردونه به سرعت مطلع شوید! ما برای کاربران خود طرح های ویژه ای داریم. پس به جمع ما بپیوندید.ثابت کنید که ربات نیستید، بعد دکمه ارسال را بزنید...

۴ نظر برای “شکسته شدن پاهای جوجه مرغ عشق” پیدا شد ...

 1. مسعود میرزالو گفت:

  کمبود ویتامین های گروه B باعث این بیماری میشه

 2. علی گفت:

  سلام لطفا بگید پای مرغ عشقی که شکسته رو چکار کنیم؟

 3. رحمان گفت:

  درود بر شما که وقت می گذارید و در جهت آگاهی بخشی قدم می نهید

 4. جواد جواهری گفت:

  واقعا از مطلب خوب و بجاتون ممنونم
  این چند وقت سوال من هم بود