آموزش کسب و کارهای اینترنتی شرکت پیشرونده شکسته شدن پای جوجه مرغ عشق بر اثر خارج کردن گلوله ها

شکسته شدن پای جوجه مرغ عشق بر اثر خارج کردن گلوله ها ...

شکسته شدن پای جوجه مرغ عشق بر اثر خارج کردن گلوله ها

اگر در مورد پرنده خود سوالی دارید کلیک کنید و سوال بپرسید!

در خدمت شما هستیم با بررسی یکی از مسائل شایع در پرورش و نگهداری مرغ عشق. بدون هیچ مقدمه ای، موضوع را آغاز می کنیم؛ شکسته شدن پاهای جوجه مرغ عشق! لطفا به تصویر زیر دقت کنید:

شکسته شدن پاهای جوجه مرغ عشق

 

به نظر شما چه بلایی بر سر پاهای این جوجه مرغ عشق های معصوم آمده است؟

پاسخ را خدمتتان خواهیم گفت: متاسفانه صاحب این جوجه مرغ عشق ها، مقداری بی توجهی کرده و ناخواسته به جوجه مرغ عشق های خود آسیب زده است. شاید با تعجب بپرسید، خوب چرا؟! مگر چه اتفاقی افتاده است؟!! لطفا به عکس زیر توجه کنید:

شکسته شدن پاهای جوجه مرغ عشق

 

شاید خیلی از شما، هنگام تولد جوجه مرغ عشق هایتان، فضله های گلوله شده در پاهای آنان را دیده باشید! این گلوله ها مثل تکه سنگی، انگشتان جوجه ها را می پوشانند و راه رفتن را برای آنان دشوار کرده و همواره با صدا همراه می سازد. این شرایط باعث می شود تا خیلی از دوستان، دغدغه ای وسواس گونه برای حل این مشکل پیدا کنند! در نهایت به این نتیجه می رسند که باید به هر شکل ممکن  این گلوله ها را از پاهای این جوجه مرغ عشق ها خارج کرده و به خیال خودشان از این زندان رهایشان سازند.

سوال اول: به راستی این گلوله ها چگونه ایجاد شده اند؟!

سوال دوم: واقعا باید آن ها را خارج کرده یا به حال خود رهایشان کرد؟!

سوال سوم: به راستی چگونه باید این گلوله ها را خارج کرد؟!

سوال چهارم: اشتباه حیاتی و سرنوشت ساز دوستمان (صاحب جوجه مرغ عشق ها) چه بود؟!

وجود رطوبت بالا در لانه ی مرغ عشق رفته رفته باعث می شود تا فضله های کف لانه، اطراف ناخن ها و انگشتان جوجه ها را فرا بگیرند. به دلیل دمای بالای بدن جوجه مرغ عشق ها و همچنین کوران احتمالی هوا، این گلوله ها خشک شده و مانند تکه سنگی حرکت جوجه ها را با مشکل روبه رو می سازند. این مشکل در اکثر پرندگان نیز همواره دیده می شود. خارج کردن این گلوله ها ضروری نیست! یعنی جوجه مرغ عشق کم کم، با وارد شدن به دوران نوجوانی این گلوله ها را با منقار قدرتمند خود شکسته و خود را رها می سازد، اما خارج کردن این گلوله ها، کار بهتری است. اول از همه باید نسبت به پیشگیری این مشکل اقدام کرده سپس در صورت ناموفق بودن پیشگیری، به فکر خارج کردن گلوله ها باشیم.

برای پیشگیری از این مشکل به این موارد توجه کنید:

یک: استفاده از لانه ی چوبی استاندارد.

دو: مرطوب نبودن بیش از حد محیط اطرف.

سه: جیره غذایی خشک و درعین حال غنی ( از سبزیجات در دوره تولید مثل کمتر استفاده شود به دلیل وجود فیبر بالا )

چهار: ایجاد سوراخ کوچک در سمت چپ لانه به منظور ساخت نوعی هواکش جهت رفت و آمد باد یا همان کوران هوا .

نکته : اگر پیشگیری موثر واقع نشد و مایل بودید خودتان این گلوله ها را خارج کنید، باید با دقت، این کار مهم را به نتیجه ای مطلوب، برسانید.

شروع اقدام مطلوب برای خارج سازی گلوله از پای جوجه مرغ عشق :

یک لیوان آب ولرم تهیه کنید. جوجه مرغ عشق را با دست راست گرفته و پای او را با دست چپ درون آب لیوان فرو ببرید؛ دقت کنید که پرهای قسمت ران وارد آب نشوند. فقط و فقط پاهای جوجه مرغ عشق ها باید وارد آب لیوان شوند. سپس به مدت ۳ الی ۵ دقیقه جوجه را در این وضعیت نگه دارید. بعد از این مدت زمان، خیلی آرام گلوله ها را ماساژ دهید. دقت کنید که فشار حتی به میزان خیلی کم خطرناک بوده و ممکن است به پاهای نازک این جوجه مرغ عشق صدمه وارد کند. یادآوری می کنم که گلوله ها را فقط و فقط نوازش کنید! خواهید دید که بدون هیچ گونه فشاری، گلوله ها خارج خواهند شد. به همین راحتی. سپس جوجه را مدتی روی یک پارچه تمیز قرار داده تا پاهای او خشک شوند، سپس او را به لانه خویش منتقل نمایید.

نکته: جوجه هایی برای انجام این کار مناسب هستند که حداقل ۵۰% از پرهایشان رشد کرده باشند. در غیر این صورت کاری به کار جوجه های کمتر از این سن نداشته باشید تا به حد مناسب برسند.

نکته: جوجه ها را یکی یکی از لانه خارج نمایید  تا مادر متوجه خلوت لانه نگشته و مشکل جدید رخ ندهد.

واما اشتباه دوستمان کجا بود ؟!

متاسفانه دوست عزیزمان، هنگام اقدام مطلوب، به این گلوله ها فشار وارد کرده بود؛ این فشار منجر به آسیب دیدن مفصل انتهایی پاها شده و جوجه را تا ابد از این ناحیه ناتوان ساخت. متاسفانه این جوجه دیگر نخواهد توانست روی میله ها بنشیند؛ مگر به سختی! و همواره باید در کف قفس به زندگی خود ادامه دهد. مرجع مرغ عشق پردونه از شما عزیزان تقاضا دارد که همیشه مراقب سلامتی این پرندگان معصوم و زیبا باشید. تا بر اثر بی توجهی احتمالی، به این مخلوقات آفریدگار توانای جهان هستی، صدمه وارد نشود. توصیه می شود تا همگی روحیه نگهداری از حیوانات معلول را نیز در خود تقویت کنیم تا بتوانیم از حیواناتی که بر اثر بی توجهی آسیب دیده اند مراقبت کرده و آن ها را همواره شاد نگهداریم.

 

 

اگر در مورد پرنده خود سوالی دارید کلیک کنید و سوال بپرسید!
سامان خدادوست

به قلم سامان خدادوست

سامان خدادوست بسیار مرموز است؛ او در تمام گروه های تلگرام حوزه پرورش و آموزش مرغ عشق حضور داشته است. او که از بچگی عاشق مرغ عشق بوده است، با انتشار دانش و تجربه خود و البته اخبار مسابقات اروپا، پردونه را برای پیشرفت در این حوزه یاری می نماید.

مشاهده صفحه ایشان


ثابت کنید که ربات نیستید، بعد دکمه ارسال را بزنید...

 1. sanaz noori گفت:

  نوک جوجه مرغ عشق هم فضله بهش می چسبه یا دارای بافت شبه استخوانی سوراخدار است حس کردم فضله به نوکش چسبیده و نمی تونه دهنش رو باز کنه که مامانش غذا بهش بده ؟؟؟؟؟؟؟

 2. مسعود میرزالو گفت:

  کمبود ویتامین های گروه B باعث این بیماری میشه

 3. علی گفت:

  سلام لطفا بگید پای مرغ عشقی که شکسته رو چکار کنیم؟

 4. رحمان گفت:

  درود بر شما که وقت می گذارید و در جهت آگاهی بخشی قدم می نهید

 5. جواد جواهری گفت:

  واقعا از مطلب خوب و بجاتون ممنونم
  این چند وقت سوال من هم بود