علل تخم مرده در پرندگان

علل تخم مرده در پرندگان ...

علل تخم مرده در پرندگان

علل تخم مرده در پرندگان عبارتند از :

رطوبت بیش از حد، رطوبت ناکافی ، عفونت باکتریال، عفونت قارچی، عفونت ویروسی، پرنده ماده لانه را ترک نموده و اجازه دهد که تخم سرد شود، سوء تغذیه پرنده ماده، رژیم بیش از حد کلسیم در پرنده ماده که سبب سفت شدن پوسته تخم گردد و جوجه نتواند از تخم بیرون بیاید.

با رعایت موارد ذکر شده در بالا ما هیچ وقت جوجه مرده در تخم نخواهیم داشت با اعتقاد به این حقیقت و بدون رعایت احتیاط لازم در تعداد کمی از لانه ها جوجه مرده در تخم خواهیم داشت.

با مراقبت بیش از حد پوسته ای که دارای غشاء متخلخل می باشد و دارای سوراخ های کوچک متعدد می باشد اجازه عبور رطوبت و تبادل گازها و اغلب باکتری ها و موارد دیگر را به داخل تخم فراهم می نماید.

با عبور این موارد از پوسته تخم شما با پرنده های بیمار مواجه خواهید شد. اگر یک محیط خشک یا مرطوب بیش از حد وجود داشته باشد باکتری ها می توانند در این امر نقشی مهم داشته باشند.

تشخیص:
  • اگر شما تجربه تخم مرده را داشته باشید ( بیش از یک تا دوازده مورد ) بایستی تخم توسط دامپزشک مورد معاینه قرار گیرد که علت توقف تکامل جوجه را مشخص نماید.
  • در تخم ۵ تا ۸ روزه تخم سیاه گردیده و اغلب فضا را اشغال می نماید این مسئله به تدریج هر روز افزایش می یابد . د رتخم ۹ تا ۱۳ روز کاملاً سیاهی بارز است به جز در ناحیه کیسه هوایی که بایستی بدون تغییر در اندازه باقی بماند،
  • اگر اندازه کیسه هوایی افزایش یابد و یا تیره و خاکستری گردد، به نظر می رسد که جنین مرده باشد زمانی که شما تخم مرده داشته باشید به دقت تخم را از قسمت انتهایی که سلول های هوایی دارد باز کنید لازم به ذکر است یک غشاء ظریف جنین را از کیسه هوایی جدا می کند
  • اگر این غشاء پاره شده باشد مرگ در اغلب موارد ناشی از سرد شدن تخم در طی چرخه تکامل می باشد . سه روزه اول زمان بحرانی نامیده می شود.که اگر در طی این زمان تخم سرد شود چرخه تکامل ادامه یافته ولی در نفوذ به کیسه هوایی اختلال ایجاد شده و مرگ بدون سایه ای در تخم رخ می دهد.
مهرداد سربیشه

به قلم

آقای مهرداد سربیشه عاشق هنر و طراحی است. او هنر را با نقش و نگار فنچ های زینتی تلفیق داده است. ایشان چندین سال است که در حوزه فنچ های خانگی تحقیق و پژوهش و در پرورش آن ها نیز دستی بر آتش دارد. پردونه محتوای نوشته شده با قلم استاد سربیشه را برای شما منتشر کرده است و بدیهی است مهر تایید یا رد از سوی پردونه بر این محتوا زده نمی شود.

مشاهده صفحه ایشاناگر از پردونه راضی بودید، در خبرنامه ی ما ثبت نام کنید تا از سرویس ها و اتفاقات جالب پردونه به سرعت مطلع شوید! ما برای کاربران خود طرح های ویژه ای داریم. پس به جمع ما بپیوندید.ثابت کنید که ربات نیستید، بعد دکمه ارسال را بزنید...

صفر نظر برای “علل تخم مرده در پرندگان” پیدا شد ...