آیا پرندگان خانگی را می توان در طبیعت رها کرد؟

این یک سوال مهم است پرندگان خانگی را می توان در طبیعت رها کرد ؟ و باید از جنبه های مختلف بررسی شود. به طور کلی می توان این کار را کرد اما این یک ریسک بزرگ است و در اکثر موارد شما حکم اعدام پرنده خود را با رها سازی آن در طبیعت صادر کرده اید.

همه پرندگان خانگی در قفس زندگی نمی کنند. اکثر آن ها مثل مرغ، خروس و کبوتر آزادانه در محیط می چرخند. تعداد قابل توجهی از پرندگان خانگی نیز دست آموز هستند و در محیط منزل و حتی طبیعت آزاد هستند و جالب این جاست اگر آن ها را در طبیعت رها کنید مجددا به سوی شما باز خواهند گشت. می ماند عده ای از پرندگان مثل مرغ عشق، فنچ، قناری و غیره که معمولا در قفس نگهداری می شوند.

قبل از هر چیز باید گفت که پرندگان خانگی به پرندگان اهلی و یا پرندگانی که خود و والدین خود در قفس به دنیا آمده اند، گفته می شوند. بنابراین پرندگانی مثل بلبل خرما که بعد از به دنیا آمدن در طبیعت، به اسارت گرفته می شود یک پرنده وحشی محسوب می گردد و نگهداری آن را به عنوان یک پرنده خانگی تایید نمی کنیم. جایگاه بلبل در طبیعت است مگر بلبل هایی که در قفس به دنیا آمده باشند.

آیا می توان پرندگان خانگی قفسی را در طبیعت رها کرد؟

به دلایل زیر خیر، این کار ریسک بزرگیست:

زیستگاه اکثر پرندگان خانگی کیلومترها و حتی کشورها با ما فاصله دارد. برای مثال زیستگاه مرغ عشق، استرالیا است. زیستگاه قناری در طبیعت وحشی سواحل شمال غربی آفریقا و جزایر قناری است. بنابراین رها کردن پرندگانی که زیستگاه آن ها با شما متفاوت است، باعث مرگ آن ها می گردد.

پرندگان خانگی ممکن است توسط انسان های دیگر دنبال شوند و در نهایت مجددا به اسارت دیگران گرفتار شوند و ممکن است مورد بدرفتاری و ظلم قرار بگیرند.

به دلیل تجربه نداشتن آن ها و همچنین قدرت ضعیف تر بال ها در پرواز، ممکن است توسط حیوانات شکاری مانند عقاب، شاهین و… شکار و خورده شوند.

ممکن است به دلیل بی تجربگی و احساس استرس، گرسنه بماند و در نهایت تلف شوند.

برخی پرندگان مثل مرغ عشق در طبیعت، به صورت گروهی و گله ای زندگی می کنند. اگر در طبیعت تنها بمانند قطعا تلف خواهند شد.

رها سازی پرندگان غیر بومی در طبیعت ایران باعث آسیب به محیط زیست ایران می شود.

حیواناتی قابل بازگشت به زیستگاه طبیعیشان هستند که حداکثر رفتار طبیعی ممکن برای بقا را داشته باشند و ترس از بشر یکی از پیش شرط های بقا در طبیعت است. پیش نیاز رهاسازی دانستن مکان زنده گیری، سلامت کامل و رفتار صحیح و طبیعی (شامل ترس از بشر و قدرت پرواز و فرار و تغذیه) است.

پس راه حل چیست؟

راه حال سادست. زندگی آن ها را از زندگی در طبیعت دلنشین تر کنید و برای آن ها وقت بگذارید. ما در پردونه دقیقا برای آسایش و شادی پرندگان خانگی در تلاش هستیم. بهترین راه این است که فضای بازتری به جای قفس برای آن ها فراهم کرده یا با دانش و روش های جدید آن ها را دست آموز کنید تا بتوانید آن ها را حتی در طبیعت با خود بیرون ببرید. پرندگان خانگی بسیار باهوش، دلنشین و بهترین همدم برای انسان هستند. اگر به آن ها توجه کنید آن ها شما را همیشه به طبیعت وحشی ترجیح خواهند داد.

در ایران طوطی های سبز در طبیعت دیده می شوند دلیل آن چیست؟

دلیل آن این است که تعدادی شاه طوطی اسکندر توسط عده ای رها شدند یا توانسته اند از قفس بگریزند و شرایط خود را تغییر دهند. تعداد زیادی از آن ها تلف شدند تا توانستند سازگار شده و تولید مثل کنند. دلیل سازگاری آن ها در ایران این است که زیستگاه اصلی طوطی سبز در همسایگی ایران قرار دارد. پاکستان تا هند زیستگاه شاه طوطی است و سازگاری ممکن شده است.

برای رها کردن پرندگان غیر خانگی مثل بلبل هایی که بعد از به دنیا آمدن در طبیعت اسیر شده اند باید به این موارد توجه کنید:

 • ترس پرنده از انسان از بین نرفته باشد
 • داشتن قدرت فرار
 • دانستن محل دقیق گرفته شدن پرنده
 • آماده سازی آن از نظر جسمی و روحی
 • رها سازی آن در محل گرفته شده
 • مراقبت و اطمینان از سازگاری تا چند ساعت بعد از رها سازی

توجه فرمایید رها کردن پرندگان غیر بومی یا در قفس به دنیا آمده در طبیعت ایران اکیدا توصیه نمی شود.

پردونه راهنما تبلیغات پردونه دوره پرورش پرندگان زینتی با مدرک

سامان خدادوست

سامان خدادوست
سامان خدادوست یک شعار دارد: زندگی کن و به طبیعت و حیوانات عشق بورز... من عاشق پرنده ها هستم. پرنده مورد علاقه من مرغ عشق و بعد ملنگو است. به پرنده های خودتون مهربانی کنید و کاری کنید احساس شادی کنند.
 1. آقا دمتون گرم عالی بود. من خودم در کار محیط زیست هستم و نباید جانوران غیربومی در طبیعت رها سازی بشن.
  خیلی ممنون از آگاه سازی شما

 2. سلام من عروس اهلندی داشتم به مدت ده ماه از دستم دون میخورد بوس می تو قفسه میرفتداد بازی میکرد حمام میبردم بیشتر وقت تو خونه ازاد بود شب ها تو قفسه میرفت روز هم از قفسه بیرون می امد فقط رو دستم نمی اید و گاز میگرفت الان هم جفتش فکر کنم صدا کرد یک دفع از موقیت استفاده کرد فرار ترجیح داد ولی بش وابسته بودم و خیلی بهش می رسیدم ولی ترسو واسترس زیاد داشت و هر کاذی کردم یک کلمه یاد نگرفت علاقه نشان نمیداد الان هم رفته موقع فرار یلی دور ساختمان گشت زد جیغ میزد ترسیده بود هر کاری کردم برگرده ولی متا سفانه نیامد حالا امیدی به برگشتش هست یا نه راهنمایی کنید

 3. سلام علیکم
  لطفا بفرمایید که چه مناطقی از ایران برای آزاد سازی طوطی برزیلی مناسب است؟

 4. سلام من عروس هلندی داشتم یه روز تو شمال پرواز کرد رفت مثل موشک پرواز میکرد براش تو بالکن غذا و قفس گذاشتم
  میتونه برگرده یا سالم بمونه

 5. سلام من عروس هلندی داشتم یه روز تو شمال پرواز کرد رفت
  مثل موشک پرواز میکرد براش تو بالکن غذا و قفسش رو گذاشتم
  میتونه برگرده یا سالم بمونه

 6. سلام . پرنده های پرورشی وتولیدی مثل کبک و قرقاول بلدرچین را میشه از مزارع خرید و در طبیعت رها کرد ؟

 7. سلام
  چه مناطقی از ایران برای آزاد سازی طوطی برزیلی مناسب است؟

 8. سلام یه بلبلی داشتیم نزدیک ۱۲سال توقفس بودامروزآزادش کردیم میخوام بدونم میتونه مث بقیه بلبلاازخودش حمایت کنه؟میترسم یه بلایی سرش اومده باشه یازیرآفتاب مونده تلف شده

 9. سلام, برادر من یک جوجه مرغ مینا رو که از لونش در نزدیکی خونه مون افتاده بود پایین آورد خونه و الان نزدیک به پنج یا شش ماهه تو قفس نگه داشته ، خانوادش هنوز نزدیک خونه ما هستن ، برادرم پرهاشو زده بود ولی الان کم کم در اومده ولی تکمیل نشده هنوز، من دوست دارم آزادش کنم فک میکنم اگر خانوادش رو ببینه شاید با اون ها بتونه زندگی کنه, اما بازم میترسم نمیخوام اتفاقی براش بیوفته، نظر شما چیه ؟!

 10. سلام مرغ عشق من از روی خدا توسط مامانم از خونه رفته
  پر داشت تو خونه ازاد بود و پرواز میکرد ممکن زنده بمونه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید، بعد دکمه ارسال را بزنید...