غذای کفتر

غذای کفتر!

 

 

ذرت: دارای ارزش غذایی فراوانی است .ذرت علاوه بر طعم خوب و لذت بخش دارای خواص و مواد مغذی فراوانی است.یکی از این مواد تیامین است .جدای از این ذرت دارای اسید پنتوتنیک نیز هست که بر عملکردهای ساختمانی و فیزیولوژی بدن کمک می کند.همچنین ذرت دارای فولیت است که به تولید سلول های جدید کمک میکند ناگفته نماند که ذرت غنی از ویتامین ث است.(از ذرت بیشتر در موقع پراندن کفتر ((مخلوط با ارزن))استفاده میشود) توجه داشته باشید که اگر کفتر شما بزرگ است (از نژادهای بزرگ میباشد)میتوانید دانه ذرت را درسته به او بدهید ولی اگر کفتر شما ایرانی است باید دانه ذرت را خورد کنید و بعد به او بدهید.در بازار ذرت خورد شده نیز برای کبوتر موجود میباشد توجه داشته باشید که دانه ذرت ۲ نوع است یک نوع برای خوردن ما آدما که قیمتش ۲ یا ۳ برابر خوراک(ذرت) کبوتر میباشد.و نوع دیگرش هم برای خوراک کبوتر میباشد .

 

 

 

 

ماش: از نظر مواد قندی و نشاستهای، ضعیف و از نظر مواد سفیدهای غنی هست، و در حقیقت قدرت سازندگیش بیشتر از خاصیت غذایی میباشد،و خیلی زود کفتر گرسنه. با خوردن مقداری کمی ماش سیر میشود، و هیچوقت ماش کفتر را سنگین و چاق نمیکند.(البته اگر به مفدار نیاز داده شود)، و از تمام حبوبات زود تر هضم میشود . به علت داشتن ویتامینهای آ و ب مقوی نیروی بینایی و اعصاب میباشد… و برای سرما خوردگی کفتر بسیار موثر است.ماش سرد است.درد را نیز تسکین میدهد.

 

 

 

قره ماش(قیمت نصف ماش): این دانه تمام خواص ماش رو داره ولی قیمتش نصف ماش است .

 

 

 

برای اینکه جوجه هایی درشت و قوی جثه داشته باشید حتماً از این دانه استفاده نمائید .

 

 

عدس: از نظر مقدار پروتئین بسیار غنی است و دربین گیاهان فقط لوبیای سویا بیشتر از عدس پروتئین دارد .عدس دو نوع است :۱.عدس رسمی که دانه آن گرد و نسبتا درشت است و رنگ آن سبز مایل به زرد است .۲.عدس ریز یا عدس قرمز که دانه های آن ریز و به رنگ قرمز می باشد .پوست عدس گرم و خود عدس قابض است . بعبارت دیگر پوست آن ملین و مغز آن ضد اسهال می باشد .عدس یک غذای کامل است و انرژی لازم را برای پراندن و جوجه کشی تامین می کند .(که برای جوجه کشی در بیشتر موارد مورد استفاده قرار میگیرد).برای درمان زخم های دهان و گلو عدس بسیار مفید است.عدس پخته را بعنوان مرهم برای زخم نیز می توان بکار برد.

گندم: پر از املاح معدنی است. اگر طالب کسب ویتامین های گوناگون برای کفتر خود هستید، به سراغ گندم بروید.اگر گندم بسیار به کبوتران خود بدهید باعث شل شدن مدفوع و در نتیجه اسهال میشود.

 

 

 

 

ترکیبات شیمیایی

هر چند مواد متشکله گندم در انواع مختلف فرق می کند، ولی بطور متوسط

درصد قسمت گندم، مواد زیر دیده می شود:

 

– آب ۱۳٫۶۵ درصد

– سلولز ۲٫۵۳ درصد

– نشاسته و دکسترین ۶۶٫۷۷ درصد

– مواد قندی ۱٫۴۵ درصد

– مواد معطر ۱٫۸۵ درصد

– مواد سفیده ای و گلوتن ۱۲٫۵۸ درصد

– چربی ۱٫۷۵ درصد

– ضمنا مقدار کافی املاح معدنی و ویتامین های گوناگونی دارا میباشد .

علاوه بر مصرف تغذیه ، گندم دارای اثر درمانی بسیار می باشد. گندم دارای املاح کلسیم -فلوئور و سیلیس و ویتامین های ((ب و پ )) می باشد.و بیشتر برای جوجه کشی استفاده میشود .دادن بیش از حد گندم موجب میشود که فضله کبوتران شل بشود و در بعضی موارد هم اسهال میشوند.

شاه دانه و ملک(گاو دانه): اگر کبوتری دارید که قبلا سابقه تخم کردن داشته ولی دیگر تخم نمیکند به او مخلوطی از ملک(گاو دانه) و شاه دانه بدهید چون این دو دارای بسیار انرژی و ویتامین و پروتئین هستند و مطمئن باشید که کفتر شما بعد از ۲ هفته که این دو(مخلوطی از شاه دانه و ملک) را به او دادید تخم خواهد کرد(البته نباید پیر یا جناقش شکسته باشد) در ضمن برای جوجه کشی و استخوان بندی کفتر بسیار مفید هستند. و کفتر را بسیار قوی میکند

 

 

 

توجه داشته باشید شاه دانه ها دارای ۲ نوع هستند:

 

 

۱٫یک نوع آن ریز است که برای خوردن ما آدما است

۲٫ نوع دیگر آن بزرگتر از نوع ریزش است .نوع بزرگش که برای خوردن کفتر مورد استفاده قرار میگیرد که قیمته آن کمتر از نصفه نوع ریز آن است(یعنی اگر ۱۵۰۰ تومان نوع ریزش است نوع درشتش که برای خوراک کفتر است حدود۶۵۰ تومانه)

 

 

 

 

توضیح: فکر کنم فرق این دو به جز بزرگی و کوچکی بین با پوست ((که برای دادن به کفتر))و بدون پوست ((که برای خوردن ما است)) میباشد.شاه دانه نباید زیاد به کبوتر داده شود چون موجب شل شدن و در بعضی موارد از کار افتادن کتف کبوتر میشود.چون انرژی بسیاری دارد پس باید حتما با مخلوطی از دانهای دیگر به کبوتر داده شود و یا اگر مخلوط با دانه های دیگر نمیکنید نباید زیاد به کبوتر داده شود .

ارزن:ارزن را معمولا در فصل تیر ماه به کفتر میدهند .چون دانه ارزن سبک بوده و کفتر را در موقع پرواز سنگین نمیکند و در نتیجه کفتر ساعت بهتری نیز می آورد.البته ارزن را برای جوجه کشی .در هنگام باز شدن تخمها در چند روز اول وارد سیستم غذایی جوجه میکنند.چون ارزن ریز و لیز بوده و به راحتی از گلو جوجه پایین میرود.

تخم جارو

تخم جارو نیز برای تنوع غذایی کبوتر مفید می باشد.قیمتش نیز مناسب می باشد.

البته دادن دانه هایی نظیر کتان ، برنج و همچنین نان خشک خورد شده به کبوتران نیز بسیار مفید می باشد

 

 

سامان خدادوست

سامان خدادوست
سامان خدادوست یک شعار دارد: زندگی کن و به طبیعت و حیوانات عشق بورز... من عاشق پرنده ها هستم. پرنده مورد علاقه من مرغ عشق و بعد ملنگو است. به پرنده های خودتون مهربانی کنید و کاری کنید احساس شادی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید، بعد دکمه ارسال را بزنید...